Stając przed kolejnym wyzwaniem przy budowie domu, zastanawiamy się czego i jak szukać, w skomplikowanych działach zarówno sklepu stacjonarnego jak i internetowego. Co tak naprawdę kryje się pod nazwą chemia budowlana?
Po pierwsze – docieplenia
W tej kategorii znajdziemy wszelkie materiały o parametrach termoizolacyjnych jak wełny mineralne i styropiany a także zaprawy.
Styropian jako materiał ocieplający jest szybki i prosty w montażu, nadający się do ocieplania budynków o lekkich konstrukcjach i domów. Wadą używania styropianu jest jego wrażliwość na ogień w wyniku czego łatwo się topi.
Wełna mineralna oprócz właściwości termoizolacyjnych, spełnia również funkcje dźwiękochłonne i zapewnia sprawną wentylację.
Zaprawy tynkarskie wykorzystywane są w ochronie ścian zewnętrznych budynków przed niepożądanymi skutkami długo utrzymującej się wilgoci, promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych.
Po drugie – tynki
Ogólnie rzecz biorąc, tynk to zaprawa ochronna dla ścian i sufitów (a także innych elementów) narażonych na działanie czynników zewnętrznych (temperatura, opady), uszkodzenia mechaniczne czy ogień. Oprócz właściwości ochronnych tynki pełnią również funkcje estetyczne np. osłona elementów konstrukcyjnych.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków, m.in. elewacyjne w skład których zaliczamy tynki akrylowe, mineralne, silikonowe, silikatowe i silikonowo – silikatowe. Oprócz ww. wyróżniamy także tynki wapienne, gipsowe, mozaikowe, cementowo – wapienne i specjalne.
Po trzecie – zaprawy
Zaprawa to roztwór wody i spoiwa, który ma za zadanie stworzenie solidnej, warstwy ochronnej dla muru. Jakość zaprawy, ocenia się względem jej przyczepności do podłoża. Im szczelniejsza i silniej przylegająca zaprawa, tym mniejsze ryzyko przeniknięcia wody w głąb muru.
W budownictwie stosowane są zaprawy wapienne, cementowe, cementowo-wapienne, cementowo – gliniane, gipsowe i magnezjowe. Ze względu na kierunek użytkowania zaprawy, można podzielić je na murarskie, tynkarskie, wyrównujące, uszczelniające, przeciwgrzybicze, zaprawy służące osuszaniu murów, renowacyjne, specjalistyczne.
Po czwarte – wszystko inne
Chemia budowlana to obszerny dział, w którym oprócz w/w materiałów, znajdziemy farby elewacyjne i wewnętrzne, grunty uniwersalne i specjalistyczne, kleje montażowe, do tapet, styropianu, glazury itp., impregnaty, beton i cement, spoiny.
Więcej o ofercie na chemię budowlaną można poczytać na stronie www.sig.pl
Budownictwo pasywne to nic innego jak budowanie z myślą o oszczędzaniu energii oraz o samej ekologii. Współcześnie posiadamy szereg możliwości na zbudowanie domu doskonałego, który jest zgodny z tezą, że budować trzeba i ekonomicznie, i ekologicznie.
Dom pasywny
Pozostaje zadać pytanie, czym jest dom pasywny? Przede wszystkim to podejście zakładające, że oszczędzać energię trzeba. Co istotne, wcale nie trzeba dysponować nie wiadomo jakim budżetem, ponieważ dostępne materiały budowlane na rynku idą w zgodzie z trendem „pasywności” i tak możemy mieć bardzo dobre jakościowo produkty, które jednocześnie wpisują się w energooszczędność.
Aby dom był pasywny, musimy być zbudowany w zgodzie z najlepszymi rozwiązaniami technologicznymi, np. poprzez poprawę parametrów systemów już istniejących. Wyższe parametry ochronią np. dom przed przegrzaniem w okresie letnim, a w zimę nie spowodują utraty ciepła. Zapewniają wysoki komfort termiczny, który z kolei wpływa również na wyższą wartość rynkową naszego domu.
Budownictwo energooszczędne
Specyfikacja wskazuje, że budownictwo pasywne to takie, gdy budynek posiada bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – 15kWh/m2, tyle właśnie potrzebujemy energii do ogrzania w sezonie grzewczym. Żeby zobrazować, że jest to zdecydowanie ekonomiczne podejście, proszę sobie wyobrazić, że budynki standardowe zużywają tej energii 8-krotnie więcej!